Zirkon seramik kronlar, metalsiz porselen ve lamine kron nedir?

Zirkon seramik kronlar, metalsiz porselen ve lamine kron nedir?

ZİRKON SERAMİK KURON: Klasik porselen kuronların alt yapısında gri renkli metal kullanılır. Zirkon çalışmalarında ise, metal yerine beyaz renkli zirkonyum kullanılır. Zirkonyum metalinin beyaz renkli olması, gri renkli diğer porselen metallerine göre, üzerine işlenen porselenin daha estetik çalışılmasını mümkün kılmaktadır.

Yine zirkonun ağızda korozyona uğramaması, bu nedenle herhangi bir renk değişikliği olmaması ve metal tat algısının oluşmaması, estetik üstünlüğünün yanında, zirkonun diğer avantajlarıdırlar.

METALSİZ PORSELEN: Porselenin alt yapısında porselen metali ya da zirkon kullanılmadan yapılan seramik kuronlardır. Metalsiz porselenler kırılganlığa karşı yapısı güçlendirilmiş, özel porselen materyallerinden yapılır. Estetik üstünlükleri vardır. Zirkonlu veya diğer metalli porselenlere göre, dişleri daha çok prepare etmek(kesmek) gerekir.

LAMİNE PORSELEN KRON(yaprak porselen): Lamine kuronlar özellikle ön bölgede, estetik amaçla yaprak tarzında yapılan porselen çalışmasıdır. Estetik diş hekimliği uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Lamine kuronlarda dişlerin sadece ön yüzeyleri aşındırılır ve kesim miktarı azdır. Dişlere gerek form, gerekse renk bakımından istenilen şeklin verilmesini sağlarlar. Ancak cansız dişlerde(kanal tedavili) uygulanmaları, koyulaşmış diş rengini yansıtabileceğinden, uygun değildir.