Dişler ne sıklıkla ve nasıl fırcalanmalıdır?

Dişler ne sıklıkla ve nasıl fırcalanmalıdır?

Dişler günde en az iki kez(sabah, akşam) veya 3 defa olmak üzere sabah, öğle ve akşam yemeklerden sonra fırçalanmalıdır.

Dişleri doğru fırçalamak, çok önemlidir. Zira dişleri hiç fırçalamamanın yanında, hatalı fırçalamanın da, başta dişeti çekilmesi olmak üzere çeşitli zararları vardır.

Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır. Dairesel hareketlerden sonra, fırça kılları dişetlerine de gelecek şekilde, üst çenede yukarıdan aşağı, alt çenede aşağıdan yukarı olacak biçimde, süpürme tarzında dişler ve dişetleri fırçalanır. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir. Dişlerin çiğneyici yüzeyleri de fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

Bu arada kuron köprü protezi olan kişiler, köprü gövdelerini ve kaplamaların çevresini daha rahat temizleyebilmek için, ara yüz fırçaları ve köprü altı fırçaları kullanmalıdır. Yine çocuklarda ve erişkinlerde ortodontik tedavi uygulamaları sırasında, apareylerin etrafını rahat temizleyebilmek için, ortodontik fırçalar kullanılmalıdır.

Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir.