Diş implantı nedir, her hastaya uygulanabilir mi, uygulama işlemi nasıl yapılır?

Diş implantı nedir, her hastaya uygulanabilir mi, uygulama işlemi nasıl yapılır?

Diş Hekimliğinde İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış, diş kökünün yerini alan vidalardır.

İmplant uygulanabilmesi için öncelikle yeterli kemik hacminin olması gerekir.

İmplant bazı durumlarda uygulanmaz. Mesela genel sağlık durumu bozuk olan kişilere, kontrol altında olmayan şeker hastalarına, alkoliklere, uyuşturucu bağımlılarına, aşırı sigara tüketenlere, ağız hijyenine hiç önem vermeyenlere, kemik hacmi yetersiz olanlara, ileri derecede kalp damar rahatsızlığı olan hastalara uygulanmaz.

Çeşitli firmalar tarafından üretilen implantların, minimum ve maksimum çap ve boyları vardır. İmplant uygulanabilecek hastanın önce panoramik röntgeni ve çene tomografisi çekilir.  Sonra bu röntgen analizlerine göre uygun ebatta implant seçilir. Lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilir. Son derece kolay olan operasyon işleminde herhangi bir ağrı duyulmamakta olup, operasyondan sonra hastaya hekim tarafından önerilen ilaç ve diğer işlemler titizlikle yerine getirildiğinde, hasta hiçbir rahatsızlık duymamaktadır.

İmplantın uygulandığı yere, vakanın durumuna göre, implant yerleştirildikten sonra ortalama 2-6 ay arası beklemek gerekmektedir. İmplantın kemiğe entegrasyonu tam gerçekleştiğinde de üst yapısı, yani dişler yapılmaktadır.