Diş beyazlatma nedir, nasıl uygulanır, dişlere bir zararı var mıdır?

Diş beyazlatma nedir, nasıl uygulanır, dişlere bir zararı var mıdır?

Diş beyazlatma(ağartma), dişlerin yapısında oluşmuş renklenmeleri gidermek veya mevcut diş rengini daha açık hale getirmek için uygulanan işlemdir. Bu işlem çoğu kere diş taşı temizliği ile karıştırılmaktadır. Oysa diş taşı temizliği ile, dişlerin sadece yüzeylerindeki lekelenmeler temizlenir. Beyazlatma ise, dişin rengini açma, yani dişi ağartma işlemidir.

Diş beyazlatma iki şekilde uygulanır:

1-Home Bleaching(Ev tipi uygulama)

2-Ofis Bleaching(Ofis tipi uygulama)

Home Bleachingde önce diştaşı temizliği uygulanır. Sonra dişlerden ölçü alınır ve bu ölçüye göre laboratuvarda kişiye özel, saydam plastik bir plak hazırlanır. Plak içinde dişlerin yüzeylerine gelecek alanlara, şırıngalar içinde jel halinde üretilen Hidrojen Peroksit veya Karbamit Peroksit ajanları hekim tarafından koyulup, plak hastaya uygulanır. Bu uygulama süresi 2-4 saat olup, peroksit oranına göre değişir. Hasta gönderildikten sonra, önerilen süre sonunda plağı çıkarır ve hem dişlerini, hem de plağı temizler.Her gün tekrarlanan uygulama, hekim kontrolünde ve hastanın rıza göstereceği açılma miktarına kadar yapılır. Ortalama 8-10 seans sürebilir.  

Ofis Bleaching ise, muayenehanede tek seans olarak uygulanır. Ancak hasta açısından daha yorucu ve eziyetli bir uygulamadır. Beyazlatma ajanı dişeti izole edildikten sonra, direk diş yüzeyine uygulanır ve yoğunlaştırılmış halojen ışık kaynağından istifade edilerek, beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. Ortalama 2 saat kadar süren bu işlemde, 15’er dakikalık şutlar halinde uygulama yapılır.

Diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen her iki uygulamada da, yapılan beyazlatma işleminin hiç bir zararı yoktur. Ancak beyazlatma her durumda uygulanamayacağı için(aşırı mine çatlakları, hamilelik gibi), hekimin uygulanabilir kararına göre hareket edilir. Uygulamayı takiben ilk 1 veya 2 gün kadar sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşabilir. Bu tamamen geçici bir durumdur.

Her iki beyazlatma işleminde de, tedavi süresince hasta bol su içmeli, koyulaştırıcı gıda ve sigara ve kola gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır.