Alt çene eklemi sorunlarının (ağrı, tıkırtı vb.) nedeni nedir, nasıl tedavi edilir?

Alt çene eklemi sorunlarının (ağrı, tıkırtı vb.) nedeni nedir, nasıl tedavi edilir?

Alt çene ekleminde ortaya çıkan ve çiğneme kaslarını da tutan ağrı ve fonksiyon bozukluklarına, alt çene eklemi sorunları ya da TME(Temporo Mandibuler Eklem) bozuklukları denir.

Genel olarak eklem yüzeyi ile eklem diski arasındaki uyumun bozulması ile ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Çiğneme ve açma güçlüğü, ağzı açıp kapatırken tıkırtı sesi ve ağrı hissi, çene kaslarında yorgunluk, baş, boyun ve kulak ağrısı, kapanış düzensizliği gibi belirtilerle kendini gösterir.

Nedenleri arasında, ekleme gelen direkt travma, diş gıcırdatma, tek taraflı çiğneme, devamlı yüz üstü ya da tek tarafa yatma, dişlerin kapanış bozuklukları, kötü yapılmış dolgu veya protezler, osteoartrit, artroz, romatoid artrit ve lupus gibi sistemik eklem hastalıkları ve bilinmeyen diğer faktörler vardır.

Tedaviye öncelikle doğru teşhisle birlikte, yukarıdaki sebeplerin ortadan kaldırılması ile başlanır. Bununla birlikte, hastaya verilecek eğitimin yanında, ilaç tedavisi, egzersizler, fizik tedavi, psikiyatrik destek gibi tedaviler uygulanır.