Ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızı nasıl etkiler?

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızı nasıl etkiler?

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden ağız ve diş sağlığı, genel sağlığımızı dolaylı veya direkt olarak etkileyebilmektedir.

Ağız içindeki enfeksiyonlar, vücutta var olan herhangi bir sistemik hastalığı daha da ağırlaştırabilmektedirler. Dişeti ve çene kemiği içindeki enfeksiyon odaklarındaki mikroorganizmalar kan yolu ile diğer bölgelere ulaşmakta ve ikincil enfeksiyona neden olabilmektedirler. Bunlar, eklem problemleri, sindirim sistemi problemleri, böbrek rahatsızlıkları, baş boyun bölgesi enfeksiyonları gibi problemler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Yine diş ve dişeti problemlerine bağlı çiğneme güçlüğü, yetersiz beslenmeye sebep olacağından, hem sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilir, hem de diğer genel vücut rahatsızlıklarını tetikleyebilir.

Öte yandan ağız ve diş sağlığı kişilerde yaşam kalitesini etkileyen en önemli sağlık konuları arasındadır. Kötü ağız ve diş sağlığı, bir taraftan kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilerken, sağlıklı dişler ve sağlıklı ağız yapısı ise, kişinin özgüvenini artırmaktadır.  

Son yapılan araştırmalarda, hamilelik döneminde ileri derecede diş eti rahatsızlıklarının, erken doğuma neden olabileceği ifade edilmektedir. Bu durum doğum sonrası dönemlerde de, bebeklerin sinir sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi ve kalp damar sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir.  

Yine ağız ve diş sağlığının kötü olması, çocukların fizik sağlığı ve gelişimi yanında, ruh sağlığını ve ruhsal gelişimini de olumsuz etkileyebilmektedir.